Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

System wspierania rodziny w gminie Kowala na forum konferencji w Warszawie

 

25 września 2013r. odbyła się konferencja pt. „Partnerzy w pomocy dziecku i rodzinie – rola społeczności lokalnych i organizacji pozarządowych w nowych formach aktywnej integracji i przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu” organizowana przez Mazowieckie Centrum Pomocy Społecznej. Do panelu dyskusyjnego organizatorzy zaprosili również przedstawiciela Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali. To była wspaniała możliwość podzielenia się doświadczeniami na szerokim forum instytucji z województwa mazowieckiego oraz wysłuchania przemyśleń i doświadczeń innych placówek oraz organizacji pozarządowych.

Podczas konferencji głos zabrali prof. dr hab. Jerzy Krzyszkowski z Katedry Pracy i polityki Społecznej Wydziału Ekonomiczno – Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego oraz Katarzyna Napiórkowska, Naczelnik Departamentu Polityki Rodzinnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Doświadczeniami pracy podzieliły się Elżbieta Kowalik - Wirowska Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mińsku Mazowieckim, Małgorzata Woźnicka, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Otwocku oraz Dorota Polańska – przedstawiciel Fundacji Rodzin Adopcyjnych.

Prof. dr hab. Jerzy Krzyszkowski zaprezentował: „Uwarunkowania aktywnej roli społeczności lokalnej we wspieraniu działań pomocy społecznej na rzecz dziecka i rodziny”. Spostrzeżenia poparte badaniami i wieloletnimi obserwacjami na poziomie ogólnych teorii w pełni pokrywają się z doświadczeniami zdobytymi w pracy na poziomie lokalnym przez GOPS w Kowali, co może być tylko dowodem na ich prawidłowość i potrzebę bliższego przyjrzenia się konkluzjom wysnutym w wyniku zebrania tych opinii. W swym wystąpieniu prelegent poruszył m.in. problem braku świadomej polityki społecznej na wszystkich szczeblach samorządu oraz braku wszechstronnego podejścia do problemów społecznych. Zaznaczył, że Polska jawi się przez to nie jako środowisko lokalne, ale stale resortowe, co nie sprzyja rozwojowi kapitału społecznego. Rozwijany kapitał ludzki wykazuje brak zaufania do rozwiązań w zakresie polityki społecznej i nie buduje lokalnych społeczności odpowiedzialnych za tworzenie zmian w zasięgu własnej miejscowości, gminy, czy miasta. Obszary polityki społecznej, oświaty, zdrowia nie współpracując budują samodzielne rozwiązania, często powtarzając działania lub wykluczając się wzajemnie. Takie realizowanie polityki społecznej nie daje podstaw do budowania zaufania publicznego, ani też ekonomizacji życia społecznego i poczucia bezpieczeństwa obywateli. W prezentacji wskazano również na dylematy samorządności, do których należy zaliczyć wybory pomiędzy menadżerskim lub obywatelskim modelem samorządności, resortowością lub terytorializacją oraz dążeniem do stania się elementem zarządzania państwa czy też organizowania wspólnoty mieszkańców- obywateli. Rekomendacją wykładu było wspieranie lokalnych sieci wsparcia jako sposobu budowy lokalnego społeczeństwa opiekuńczego.

Panel dyskusyjny pod nazwą: „Kierunki rozwoju usług wspierających rodziny z dziećmi - rodziny wspierające, rodziny pomocowe, lokalne doświadczenia, programy i projekty” moderowany był przez Dr Mariolę Racław-Markowską z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Do panelu zaproszono Monikę Bednarczyk reprezentującą Stowarzyszenie „Słoneczny Dom” w Radomiu, Marię Dąbrowską z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Powiecie Warszawskim Zachodnim, Iwonę Zawodzian koordynatora rodzinnej pieczy zastępczej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Radomiu , Marzenę Zawadzką –Hernik- kierownika asystentury w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kowali oraz Katarzynę Pakułę asystenta w Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Praga Południe M.st. Warszawa. Podczas panelu przedstawiciel ośrodka zabrał głos na temat potrzeb i problemów środowiska asystentów rodzin i koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej z punktu widzenia metod pracy, po diagnozie potrzeb rodzin niewydolnych wychowawczo oraz rodzin zastępczych. Była okazja przedstawić model pracy z asystentami, opowiedzieć o zagrożeniach i rekomendować rozwiązania. Pozostali paneliści próbowali udzielić odpowiedzi na pytanie jakie luki występują w ofercie lokalnych usług na rzecz rodzin z dziećmi oraz które z nich mogły być powierzone do realizacji podmiotom niepublicznym, a także jakie działania należy podjąć, aby w lokalnym systemie wsparcia dziecka i rodziny powstawały dalsze jego ogniwa, w tym np. rodziny wspierające.