Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Wspomaganie poprzez działanie

W dniu 10 października 2013 piętnastoosobowa grupa mieszkańców gminy Kowala wyruszyła śladami Jana Kochanowskiego i Rodu Czartoryskich do Czarnolasu oraz Puław. Wyjazd zrealizowano w ramach Gminnego Programu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i Starszych. Historia, spotkanie z zabytkami i piękna przyroda pozwoliły wspaniale wypocząć i  apomnieć o różnych niedogodnościach w życiu. To pierwsze tego typu zdarzenie.

Pierwszym punktem wycieczki było Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Dzięki przewodnikowi każdy z uczestników poznał historię życia i twórczości Jana Kochanowskiego oraz zwyczaje i stroje czasów renesansu. Odnowione pomieszczenia muzeum pozwoliły zapoznać się z najbardziej znanymi utworami poety, a także podziwiać obrazy i gobeliny poświęcone wielkiemu twórcy.  Druga z wystaw Mały Wawel znajduje się w kaplicy czarnoleskiej. Jest to impresja historyczna, mówiąca o pobycie Jana Kochanowskiego na dworze królewskim. Punktem wyjścia do tej prezentacji jest przeniesienie renesansowego klimatu i atmosfery Wawelu, jako jednej ze wspanialszych rezydencji królewskich w ówczesnej Europie. Wychodząc z kaplicy należy udać się starą aleją lipową, prowadzącą do miejsca, gdzie rosło słynne drzewo poezji czarnoleskiej. Obok wystaje z ziemi duży, płaski kamień, który swym kształtem przypomina ławę, na której według przekazów, miał siadywać poeta, dzięki czemu kamień ma cudowną moc, jeśli ktoś na nim usiądzie zostanie natchniony weną poetycką. Wokół zabytkowego kompleksu dworskiego rozciąga się XIX- wieczny park dendrologiczny.

Drugim celem podróży był Pałac Czartoryskich w Puławach, którego początki sięgają II połowy XVII wieku i związane są z dziejami rodów magnackich: Lubomirskich, Sieniawskich i przede wszystkim Czartoryskich. Uczestnicy obejrzeli wystawę pn. Czartoryscy. Powrót do Puław. przedstawiającą najważniejsze aspekty dziejów i dziedzictwa kulturowego książąt Czartoryskich. Charakterystycznym elementem wystawy jest drzewo genealogiczne Rodu Czartoryskich, które sięga lat współczesnych. Następnie spacerem po parku odwiedzono Dom Gotycki oraz Świątynię Sybilli – pierwsze muzeum narodowe wzorowane na architekturze rzymskiej. Przepiękna architektura pałacu oraz park wprawił w zachwyt wszystkich uczestników wycieczki.

Wyjazd został zorganizowany przez Gminny Zespół ds. Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w  Kowali.