Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Pierwszy krok ku zmianie

Zespół Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali opracował nową wizję i misję. Pierwsza została opracowana zespołowo ponad pięć lat temu tj. w 2010 roku. Dotychczasowa misja pozwoliła na rozwój ośrodka, podniesienie standardów pracy, wypracowanie nowego wizerunku w środowisku, otwarcie nowych możliwości, śmiałe podejmowanie nieznanych działań.

Ośrodek ma za sobą 25 lat doświadczeń w pracy socjalnej i prowadzeniu lokalnej polityki społecznej. W 2015 roku 21 listopada obchodziliśmy rocznicę 25- lecia powstania ośrodka, po kilku miesiącach opracowaliśmy nową drogę rozwoju i naszej działalności. Zrobiliśmy to przy pomocy doświadczonego trenera pani Magdaleny Jelonkiewicz- Bałdys. Nie było to proste zadanie, ale zespół jest dumny z faktu, że sam określił profil dalszej drogi:

 

Wizja: Autentyczność, zaangażowanie, dobra komunikacja i elastyczne reagowanie są siłą naszego zespołu jako lidera w regionie, a także gwarantem efektywnej pracy oraz realizowania odważnych wyzwań w przyszłości.

 

Misja: Kreatywny zespół profesjonalistów nie bojąc się wyzwań służy rozwojowi osób i różnorodnych grup społecznych oferując pomoc, wsparcie, doświadczenie w celu pozytywnej zmiany sytuacji życiowej. Istotą tych zmian jest nadzieja i wiara w człowieka.

 

Równolegle do zmian w ośrodku zmienia się również podejście do zadań pomocy społecznej i roli pracownika socjalnego we współczesnej rzeczywistości. Zespół jest gotowy do zmian i nowych wyzwań, z nadzieją i energią patrzy w zawodową przyszłość, pragnie towarzyszyć mieszkańcom w pozytywnych zmianach sytuacji życiowych.

 

Kim jesteśmy

Jesteśmy zespołem pracującym w ramach ustawy o pomocy społecznej w strukturach GOPS w Kowali na rzecz mieszkańców tej gminy, miejsca, w które angażujemy nasze umiejętności, energię i emocje. Nasza gmina, to ponad 11 tys. mieszkańców, a nasz zespół tworzy 20 osób, które wiedzą, czym jest praca socjalna.

 

Jak działamy

Zmiany są możliwe. Tym przekonaniem kieruje się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kowali. Od 2007 roku wizerunek ośrodka systematycznie ulega zmianie. Znaczną pomocą w realizacji naszych inspiracji stały się fundusze unijne. Przez 8 lat realizowany był projekt systemowy „Pomoc społeczna bardzo często skuteczna”. GOPS prowadzi twórczą i aktywną lokalną politykę społeczną. Dobrą praktyką stało się realizowanie różnych zadań w partnerstwach z udziałem innych instytucji lub organizacji pozarządowych. Nie boimy się odrzucenia. Szukamy przyjaciół i zachęcamy do wspólnej pracy nawet tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że właśnie z nami pragną tworzyć rzeczywistość.

 

Co nas wyróżnia

W zakresie zainteresowań Ośrodka leżą również takie obszary jak permanentna edukacja oraz szeroko rozumiana profilaktyka. Priorytetem jest praca z indywidualnym klientem i rodziną. Równolegle budowane są inne ważne obszary, tj. animowanie zachowań prospołecznych, integracja środowiska lokalnego oraz inicjowanie grup samopomocowych i zadaniowych. Ośrodek jest miejscem spotkań wielu mieszkańców o zapotrzebowaniach na różnorodne formy pomocy, które są zaspokajane. Pracownicy dysponują szeroką gamą kompetencji na rzecz zmiany zachowań osób wykluczonych. Zauważają ubóstwo materialne, ale koncentrują się na pozamaterialnych czynnikach społecznej marginalizacji. Celem jest doprowadzenie do tego, aby wspierani w sposób trwały wzięli ster życia w swoje ręce. Ośrodek koordynuje powstawanie dokumentów strategicznych dla polityki społecznej. Wspiera działalność Klubu Seniora oraz Centrum Wolontariatu. Opiekuje się Punktem Konsultacyjno – Informacyjnym dla uzależnionych od alkoholu i ich rodzin oraz przemocy, grupami wsparcia oraz świetlicą środowiskową. Proponuje pedagogizację rodzin poprzez współpracę z asystentem rodziny, czy metodę KGR. Praca Programem Aktywności Lokalnej pozwala na zatrudnienie animatora społecznego, organizację świetlic środowiskowych, animację działań lokalnych i społecznych. Wdrażamy metodę Organizacji Społeczności Lokalnej (OSL). Budujemy świadomość w zakresie ekonomii społecznej widząc korzyści w samoorganizacji i sięganiu do indywidualnych zasobów energii. Takie innowacyjne podejście owocuje coraz szerszą ofertą usług proponowaną mieszkańcom gminy.

 

Z czego jesteśmy dumni

„Serce w domu a głowa zawsze w drodze”, to drogowskaz na drodze rozwoju każdego pracownika i całego zespołu. To stabilność wyznaczonych celów i jednoznaczność wartości równolegle z pragnieniem stałego zdobywania wiedzy, nowych doświadczeń i mądrości na rzecz wspólnego wzrostu naszych klientów i nas samych.

 

Gdzie idziemy?

Drogę wyznacza nam wspólna wizja i misja oraz klient, któremu pragniemy towarzyszyć w jego drodze zmiany i rozwoju.