Strona startowa O nas Aktualności Galeria Kontakt
 
  baner  
 

Spotkania integracyjne dla dzieci w ramach projektu „Aktywna Rodzina fundamentem życia społecznego i zawodowego”

Od dnia 09 do 20 lipca na świetlicy „Szansa” odbyły się zajęcia integracyjne dla dzieci uczestników Projektu „Aktywna Rodzina fundamentem życia społecznego i zawodowego” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Osi priorytetowej IX „Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem Działania 9.1 Aktywizacja społeczno-zawodowa osób wykluczonych i przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

Dzieci miały okazję uczestniczyć w ciekawych warsztatach z udziałem zaproszonych gości, a także w wycieczkach zorganizowanych do wielu pełnych atrakcji miejsc.

W pierwszy dzień, zostały zorganizowane gry i zabawy, mające na celu poznanie się uczestników, a także zintegrowanie grupy. Po zajęciach integracyjnych przyszedł czas na szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczestnicy w trakcie zajęć mieli okazje nauczyć się wielu przydatnych rzeczy, dotyczących udzielania pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Drugi dzień upłynął pod hasłem „Dnia animacji”. Dzieci pod okiem animatorów nauczyły się tworzenia balonowych zwierzątek, malowania twarzy, puszczania ogromnych baniek mydlanych oraz zabaw integracyjnych z chustą Klanzy. Trzeciego dnia przeprowadzono zajęcia plastyczne (decoupage) dotyczące wykorzystania niepotrzebnych rzeczy codziennego użytku. Uczestnicy ozdabiali słoiki metodą, które będą mogli wykorzystać na przechowanie swoich drobiazgów. W czwartek odbyła się wycieczka do „Astrobazy” i „Jamy Hihohotama”. Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji, między innymi: wykład na temat wszechświata, warsztaty robienia świec i zajęcia integracyjne. Następnego dnia wyruszyliśmy do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Grupa zwiedziła Muzeum Rzeźby Współczesnej, Pałac Józefa Brandta, Galerię „Oranżeria” oraz „Kaplica”, a następnie udała się na warsztaty wykonywania masek z gliny.

Drugi tydzień, przyniósł ze sobą kolejną dawkę ciekawych atrakcji i wrażeń. W poniedziałek dzieci uczestniczyły w warsztatach dotyczących niepełnosprawności i tolerancji. Po zajęciach odbył się konkurs plastyczny nawiązujący do tematyki warsztatów. Na koniec dnia, wszyscy wspólnie przygotowywali smakowite desery owocowe. W kolejnym dniu odbyła się wycieczka do „Papugarni” oraz do kina na film „Iniemamocni2”. W trakcie zajęć w Papugarni, dzieci karmiły papużki i wzięły udział w warsztatach z malowania drewnianych papug. Środa upłynęła pod hasłem „Poszukiwaczy skarbów”. Cała grupa czynnie uczestniczyła w poszukiwaniu ukrytego skarbu w pobliskim lesie. Po długich i wyczerpujących poszukiwaniach na grupę czekały kiełbaski z grilla. Na zakończenie dnia dzieci odbyły się warsztaty dotyczące przemocy i sposobów reagowania w sytuacjach zagrożenia. W przedostatni dzień turnusu grupa uczestniczyła w wycieczce do Ostoi Dworskiej. Czekało tam na nich mnóstwo atrakcji przede wszystkim warsztaty tworzenia figurek z siana. Dzieci miały możliwość obejrzenia maszyn rolniczych, jakimi w dawnych latach posługiwali się nasi przodkowie, a także posmakowały pysznego swojskiego chleba na zakwasie, upieczonego według starej tajnej receptury. W ostatnim dniu uczestnicy brali udział w warsztatach plastycznych. Dzieci wykonywały z talerzyków papierowych bujane koty. Po warsztatach została przeprowadzona pogadana nt. 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na zakończenie turnusu wszyscy uczestnicy wspólnie omówili i podsumowali przebieg spotkań oraz otrzymali dyplomy i słodkie upominki.

Czas spędzony na spotkaniach integracyjnych upłynął przyjemnie, a dzieci pomimo zróżnicowanej grupy wiekowej zintegrowały się ze sobą i aktywnie uczestniczyły w spotkaniach.